Posztós János református halálraítélt áttérítési kísérletének története

Szőnyi Benjámin (1753) Posztós János református halálraítélt áttérítési kísérletének története.

[thumbnail of 00423.pdf]
Előnézet
Kézirat PDF
00423.pdf

Letöltés (16MB) | Előnézet
[thumbnail of 00423-atiras-kesz.pdf]
Előnézet
Átirat PDF
00423-atiras-kesz.pdf

Letöltés (151kB) | Előnézet

Regeszta

1761 körül a hódmezővásárhelyi ótemplom omniáriumába Szőnyi Benjámin írta be Posztós János református halálraítélt 1753-ban megtörtén esetét. A leírásban Szőnyi először a református lelkipásztort megillető jogokat ismerteti, majd rátér az események részletezésére. Ezután bemásolja a szegedi ferencesek számára írt levelét, végül összefoglalja, hogy a váci püspök 1761-es egyházlátogatásáig hogyan gyakorolták a református lelkipásztorok a halálra ítéltek lelki üdvéért végzett teendőket. Az esettel kapcsolatban nemcsak az omniáriumban, hanem Hódmezővásárhely város tanácsának iratai és a református gyülekezet iratai között is maradtak fenn nyomai, köztük például Kecskemét város nyilatkozata a rabok lelkigondozásáról, amelyet a repozitóriumban is közlünk. Szőnyi szerint a hódmezővásárhelyi egyházközség lelkészei számára is kötelező elfogulatlannak lenni, ezért a vármegyei törvényszék által elítélt gonosztevőket, bűnösöket kötelesek minden előítélet nélkül lelki üdvösségük érdekében azonnal segíteni. Korábban Hódmezővásárhelyen a lelkipásztorok ebben a szokásban nem is voltak akadályoztatva. A római katolikus papoknak is engedélyezték ezt a gyakorlatot, és megengedték továbbá azt is, hogy a büntetetteket a papok a vesztőhelyre kísérhessék. Szőnyi ezzel kapcsolatban írja le Posztós János esetét, amely 1753-ban történt. A református vallású Posztóst a vármegye halálra ítélte, azonban a lelkészeket megakadályozták jogaik gyakorlásában. Egy szegedi ferences szerzetes megtiltotta, hogy a református lelkész elmenjen a börtönbe Posztós Jánoshoz, mivel a szerzetes azt a katolikus hitre akarta áttéríteni, sikertelenül. A kivégzés napján Szőnyi a vesztőhelyre akarta kísérni Posztóst, amelyet az elítélt is kért, de a szegedi szerzetes megtagadott. Erre Posztós így felelt: „Édes lelkeim, ne hagyjátok halálom óráján. Szakasszátok ketté az ilyen adtát. Ehol nem imádkozhatom miatta.” Válaszára a kísérő rokonok tovább kiabáltak: „Szállj le barát, szállj le.” Végül a szegedi szerzetes leszállt a szekérről, amely Posztóst vitte, s a kivégzést elvégezték. A szegedi szerzetes azonban felpanaszolta a vásárhelyi lakosokat a vármegyének. A kialakult helyzetben a földesúr úgy határozott, hogy a Kecskeméti gyakorlatot kell bevezetni Hódmezővásárhelyen is, miszerint a katolikus papoknak előjoga van az elítéltet a börtönben látogatni, s azt megpróbálni áttéríteni. Azonban, ha az elítélt nem akarja vallását elhagyni, be kell hozzá engedni a lelkészét. Ez a szokás azonban csak 1761-ig állt fenn, s a váci püspök látogatása változtatta meg. Kimondta, hogy a kikísérés a katolikus pap joga, de a református lelkész addig az elítélt mellett szolgálhat. A püspök rendelete után a katolikus papok mégsem engedték Szőnyit és Füredi Mihályt az elítéltekhez, akik panasszal fordultak emiatt a püspökhöz. Az egyházfő azonban ezt követően is az általa bevezetett rendet tartatta meg.

Mű típusa: Cikk
Szerző:
Szerző
Szerző születése/halála
Szerző foglalkozása
Szőnyi Benjámin
1717-1794
lelkipásztor, Hódmezővásárhely
Személyek:
Személyek
Személyek születési/halálozási adatai
Személyek foglalkozása
Posztós János
?-1753
református bűnöző
Dátum: 1753
Dátum megjegyzés: A szöveg 1761 körül került lejegyzésre, mert hivatkoznak benne a váci püspök 1761-ben történt egyházlátogatására, amelynek során kifejtik, hogy egészen 1761-ig volt szokásban Vásárhelyen a halálra ítéltek lelkigondozása.
Gyülekezet: Hódmezővásárhely
Forrásdokumentum: jegyzőkönyv
Fond: Jegyzőkönyvek. Presbiteri jegyzőkönyv 1757-1795 (1831)
Raktári jelzet: I.180.b.2.
Helyszín: Hódmezővásárhely
Lelőhely: Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség levéltára
Vonatkozó szakirodalom: Futó Mihály: A hódmezővásárhelyi reformált egyház és iskola története. = Sárospataki Füzetek, 1862. 182–183. Szeremlei Sámuel: Hód-Mező-Vásárhely története a hon ezer éves fennállása emlékezetére. 3. kötet A leigáztatás kora 1526 – 1848, Hódmezővásárhely, 1907, 292.
Tárgyszó: utolsó kenet
Műfaj: egyháztörténet (krónika)
Felhasználói azonosító szám (ID): admin eprints
A feltöltés ideje: 2019. Okt. 14. 14:00
Utolsó módosítás: 2020. Feb. 22. 14:23
URI: http://bekref.bibl.u-szeged.hu/id/eprint/452
Bővebben:
Tétel nézet Tétel nézet